Staff


Senior Leadership Team

Mr. Darron Jackson

Headteacher

Mrs. Julie Cracknell

Deputy Headteacher

Mrs. Maria Parsons

Deputy Headteacher

Mr. Adam Smith

Assistant Headteacher

Miss Emily Orr

SENCO



Nursery Team

Mrs. Haig

Nursery Teacher

Miss Churchyard

Nursery Teacher

Mrs. Culf

Nursery Teacher

Miss Ling

Nursery Teaching Assistant

Mrs. Parr

Nursery Teaching Assistant

Mrs. Davies

Nursery Teaching Assistant

Miss Smith

Nursery Teaching Assistant



Reception Team

Mrs. Boardman

Reception Teacher

Mr. Burnett

Reception Teacher

Miss Grubb

Reception Teaching Assistant

Mrs. Smith

Reception Teaching Assistant

Miss Hall

Reception Teaching Assistant

Mrs. Norman

Reception Teaching Assistant



Year 1 Team

Miss Filby

Year 1 Teacher

Mr. Jennings

Year 1 Teaching Assistant

Miss Swarbrick

Year 1 Teacher

Miss Wash

Year 1 Teaching Assistant



Year 2 Team

Mr. Chapman

Year 2 Teacher

Mrs. Collyer

Year 2 Teacher

Mrs. Pittam

Year 2 Teaching Assistant

Mrs. Burrows

Year 2 Teaching Assistant

Mrs. Smith

Year 2 Teaching Assistant



Year 3 Team

Mr. Graham

Year 3 Teacher

Mrs. Caley

Year 3 Teaching Assistant

Miss Williams

Year 3 Teacher

Mrs. Kingston

Year 3 Teaching Assistant



Year 4 Team

Miss Blake

Year 4 Teacher

Mr. Kerry

Year 4 Teacher

Mrs. Hayter

Year 4 Teaching Assistant

Mrs. Barnes

Year 4 Teaching Assistant

Ms. Kirkpatrick

Year 4 Teaching Assistant


Year 5 Team

Miss Clarke

Year 5 Teacher

Miss Platts

Year 5 Teaching Assistant

Mr. Venning

Year 5 Teacher

Mrs. Grubb

Year 5 Teaching Assistant



Year 6 Team

Mrs. Austin

Year 6 Teacher

Mrs. Wiseman

Year 6 Teaching Assistant

Mrs. Wade

Year 6 Teacher

Mrs. Quinlan

Year 6 Teaching Assistant



SSU Team

Mrs. Tate

SSU Grasshopper Teacher

Mrs. Bone

SSU Grasshopper Teacher

Mrs. Pearsons

SSU Ladybird Teacher

Mrs. Dawson-Wake

SSU Dragonfly Teacher

Mrs. Groom

SSU Teaching Assistant

Miss Ford

SSU Teaching Assistant

Mrs. Chalklen

SSU Teaching Assistant

Mrs. Johnson

SSU Teaching Assistant

Mrs. Brooks

SSU Teaching Assistant

Mrs. Marjoram

SSU Teaching Assistant

Mrs. Dadswell

SSU Teaching Assistant

Miss King

SSU Teaching Assistant

Mrs. Maeers

SSU Teaching Assistant

Miss Kelly

SSU Teaching Assistant

Miss Lacon

SSU Teaching Assistant



Additional Teaching Team

Mr. Betts

Sports Teacher

Mr. Abbott

Music Teacher

Mrs. Cornish

Swimming Teacher

Mrs. Wildon

Swimming Teacher



Administration Team

Mrs. Pettitt

School Business Manager

Mrs. Leonard

School Secretary

Mr. Roberts

IT Manager

Mrs. Noye

Administration Assistant

Mrs. Talbot

Administration Assistant

Ms. Giner

Administration Assistant

Mrs. Payne

Administration Assistant



Wrap Around Care Team

Miss Clarke

Breakfast Club Lead

Miss Wash

Afterschool Club Lead

Miss Ling

Club Assistant

Mr. Jennings

Club Assistant

Miss Giner

Club Assistant

Miss Kelly

Club Assistant

Miss Smith

Club Assistant

Miss Grubb

Club Assistant

Miss King

Club Assistant

Mrs. Davies

Club Assistant



Kitchen Team

Mrs. Forsdike

School Cook

Mrs. Isik

Kitchen Assistant

Miss Taylor

Kitchen Assistant

Miss Ballantyne

Kitchen Assistant

Mrs. Woodward

Kitchen Assistant

Mrs. Drummond

Kitchen Assistant



Premises Team

Mr. Richardson

School Handy Man

Mr. Symonds

School Handy Man



Midday Supervisor Team

Mrs. Birt

MDSA Lead

Mrs. Scowen

Midday Supervisor

Mrs. Parker

Midday Supervisor

Mrs. Rihani

Midday Supervisor

Ms. Elliott

Midday Supervisor

Mrs. Gilbert

Midday Supervisor

Miss Oliver

Midday Supervisor

Mrs. Payne

Midday Supervisor

Miss Platts

Midday Supervisor

Mrs. Smith

Midday Supervisor

Miss Muzychka

Midday Supervisor

Miss Studd

Midday Supervisor



Librarian Team

Miss Bush

School Librarian

Mrs. Bowerman

School Library